Zapewne niejednokrotnie słyszałaś o koenzymie Q10, zwłaszcza przy szukaniu produktów kosmetycznych, które oferują ogromne korzyści dla skóry. Ale czy wiesz dokładnie, czym jest ten związek i dlaczego jest tak korzystny dla naszego organizmu?
Składnik ten to nic innego jak antyoksydant, który nasz organizm wytwarza naturalnie, a którego zadaniem jest wspomaganie komórek w procesach wzrostu i utrzymania. Jak to często bywa w przypadku innych substancji naturalnie wytwarzanych przez nasz organizm, z biegiem lat i z powodu różnych chorób, poziom tego związku ma tendencję do obniżania się, dlatego ważne jest, aby stosować dietę zdolną do radzenia sobie z tym deficytem, a nawet spożywać pewne suplementy diety, aby to osiągnąć.
Właściwości koenzymu Q10
Główne właściwości i funkcje tego antyoksydantu obejmują następujące elementy.
- Funkcją koenzymu Q10 jest pomoc w procesie przekształcania tlenu i składników odżywczych w energię.
- Jest również w stanie chronić komórki przed wszystkimi rodzajami promieniowania, zarówno słonecznego, jak i pochodzącego od wolnych rodników.
- Wreszcie, jest częścią procesu odnowy komórkowej, ponieważ kontroluje zanikanie uszkodzonych komórek i bierze udział w zastępowaniu ich nowymi. Proces ten ma ogromne znaczenie dla odnowy komórek skóry.
Korzyści z tego typu witaminy dla skóry.
- Związek ten, oprócz tego, że jest naturalnie wytwarzany przez nasz organizm, jest wykorzystywany jako składnik produktów kosmetycznych, ze względu na wiele korzystnych efektów dla skóry.
- Jest to silny składnik aktywny o działaniu przeciwstarzeniowym, zarówno w przypadku znamion związanych z upływem czasu, jak i tych związanych z dużą ekspozycją na słońce. Jest to możliwe, ponieważ koenzym Q10 bierze udział w produkcji kolagenu, który nadaje skórze świetlistość.
- Ma również świetne działanie przeciwzmarszczkowe, gdyż dzięki wspomnianej produkcji kolagenu jest w stanie zmniejszyć intensywność istniejących znamion starzenia, a także ograniczyć możliwość pojawienia się nowych zmarszczek.
- Jest to aktywny składnik o wielkich właściwościach przeciwzapalnych, nie tylko dla skóry, ale także dla całego organizmu.
- Jako składnik antyoksydacyjny, jest w stanie chronić skórę przed ewentualnymi uszkodzeniami, które mogą wystąpić po ekspozycji na promienie UV, zarówno UVA jak i UVB.
- Jest również badany pod kątem jego możliwych pozytywnych efektów jako środka w leczeniu łuszczycy.
Korzyści i zastosowania medyczne koenzymu Q10.
Jednak koenzym ten nie jest przeznaczony wyłącznie do pielęgnacji skóry. Przeprowadzono i nadal prowadzi się liczne badania mające na celu sprawdzenie, czy składnik ten jest w stanie zwalczać niektóre dolegliwości naszego organizmu, a wyniki uzyskane do tej pory są następujące.
- Choroby serca – Wykazano, że koenzym Q10 poprawia objawy zastoinowej niewydolności serca. Uważa się również, że pomaga obniżyć ciśnienie krwi, a w przypadkach, w których jest połączony z innymi składnikami odżywczymi, może być w stanie pomóc ludziom odzyskać po niektórych operacjach serca.
- Cukrzyca – Na podstawie badań i analiz uważa się, że koenzym Q10 może pomóc obniżyć poziom cholesterolu LDL, znanego jako zły cholesterol, jak również poziom cholesterolu całkowitego u diabetyków. Może to prowadzić do znacznego zmniejszenia ryzyka chorób serca.
- Migrenowe bóle głowy – Niektóre badania uważają, że koenzym Q10 może zmniejszyć częstotliwość występowania tych przewlekłych bólów głowy.
- Miopatia wywołana przez statyny – Jest to schorzenie mięśni spowodowane przyjmowaniem leków obniżających poziom cholesterolu. W tych przypadkach uważa się, że koenzym Q10 może być w stanie złagodzić osłabienie mięśni i ból związany z tym schorzeniem.
- Wydolność fizyczna – Jak wspomniano powyżej, koenzym Q10 bierze udział w procesie tworzenia energii, dlatego uważa się, że suplementacja tą witaminą może pomóc w zwiększeniu wydolności fizycznej.
Wszystkie te korzyści związane z koenzymem Q10 są nadal badane, więc ich skuteczność nie może być zagwarantowana na tym etapie.
Pokarmy bogate w ten związek.
Teraz gdy rozumiesz znaczenie koenzymu Q10, ważne jest również, aby wiedzieć, które produkty spożywcze zawierają tę witaminę, aby utrzymać jej optymalny poziom w organizmie.
Po pierwsze, niektóre pokarmy pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso i podroby, mają wysoką zawartość tego koenzymu. Wysoką zawartość tego koenzymu mają również tłuste ryby, takie jak śledź, tuńczyk, makrela, ostrobok i sardynki.
Inne pokarmy pochodzenia niezwierzęcego, takie jak orzechy, również zawierają koenzym Q10 w swoim składzie. Należą do nich orzechy laskowe, orzechy ziemne, orzechy włoskie, pistacje i niektóre nasiona, takie jak sezam.
Nie należy zapominać o warzywach, takich jak brokuły czy kalafior, niektórych roślinach strączkowych, takich jak soja i jej pochodne oraz olejach roślinnych.
Wsparcie suplementów diety
Istnieją pewne przypadki, w których występuje niedobór koenzymu Q10, który może wystąpić z różnych powodów, takich jak niewystarczająca ilość tego związku w diecie, nadmierne wykorzystanie tego związku przez organizm, spożywanie niektórych leków cholesterolowych lub brak wewnętrznej produkcji z powodu niektórych chorób. Aby zwalczyć niski poziom koenzymu Q10, często stosuje się suplementy diety, albo doustnie, albo w postaci kremu do stosowania na skórę.