Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć jest to, że istnieją różne rodzaje grzybów, które mogą pojawić się na skórze, z różnych powodów i które mogą objawiać się w różny sposób.
„Dermatoza kostiumu kąpielowego”
Jest znana pod tą nazwą, ponieważ zazwyczaj pojawia się w pachwinach i talii, a ocieranie kostiumu kąpielowego lub innych ubrań, które mogą się zamoczyć, albo z powodu wody lub potu, powoduje pojawienie się tego grzyba, aby się rozmnażać. Jest to bardzo częste u sportowców.
Microsporum canis
Znany również jako „grzyb psa”, jest to stan, który pochodzi z kontaktu z niektórych zwierząt domowych i jest bardzo zaraźliwa. Charakteryzuje się pojawieniem się czerwonej plamy na dłoni lub ramieniu, która rozszerza się w okrąg z obrzękniętymi brzegami.
Microsporum furfum
Grzyb ten rozwija się zwykle na piasku na plaży, na brzegach basenów oraz na tkaninach leżaków i krzeseł plażowych. Charakteryzuje się białymi plamami na skórze, białymi kropkami, które uniemożliwiają opalanie się dotkniętego obszaru. Najczęstsze miejsca, w których występuje ten rodzaj grzyba to ramiona, plecy i tułów.
Trichophyton rubrum i Trichophyton interdigitalis
Grzyby te powodują tzw. „stopę atlety”, schorzenie, które objawia się jako małe nacięcia między palcami, charakteryzujące się miękkim, białawym naskórkiem, który łatwo usunąć. Zwykle występuje również lekkie swędzenie w okolicy i zaczerwienienie wokół podeszwy stopy. Nieleczona może powodować ból. Pojawiają się one najczęściej po noszeniu wilgotnych butów lub butów, które nie oddychają, a nawet u osób, które zwykle chodzą boso.
Sposoby na uniknięcie pojawienia się grzybów skórnych
Biorąc pod uwagę występowanie tego typu grzybów oraz ich przyczyny, możemy określić szereg działań, które należy podjąć, aby uniknąć ich pojawienia się.
- Po pierwsze, najważniejsze jest, aby nie chodzić boso w miejscach publicznych, zwłaszcza na tych podłogach, które są stale mokre, takich jak prysznice w siłowniach, basenach lub plażach.
- Bardzo ważne są również buty, które należy nosić, szczególnie w okresie letnim. Powinny być one dobrze oddychające, aby uniknąć gromadzenia się potu, który utrzymuje stopy stale wilgotne.
- Należy również dbać o nawilżenie tego obszaru, a więc przede wszystkim regularnie stosować kremy do stóp i dłoni.
- Unikaj leżenia na mokrych lub brudnych ręcznikach i bezpośrednio na piasku. Staraj się również nie przebywać w mokrym kostiumie kąpielowym przez dłuższy czas.
Naturalne środki do leczenia tego typu grzybów
Jeśli cierpisz na grzybicę skóry i nie wiesz, co zrobić, aby to zniknęło, należy zwrócić uwagę na te środki.
- Krople srebra koloidalnego. Można je stosować bezpośrednio na obszar dotknięty grzybem dwa lub trzy razy dziennie lub przyjmować od pięciu do dziesięciu kropli na pusty żołądek przez tydzień.
- Innym bardzo przydatnym sposobem leczenia jest stosowanie płynnych wyciągów z niektórych roślin, również dwa lub trzy razy dziennie. Najpopularniejsze są te z łopianu, cząbru, elekampanii, orzecha włoskiego i tymianku.
- Maści są również tradycyjnym środkiem na ten problem skórny. Bardzo korzystne są te z dodatkiem nagietka lub czosnku. Są bardzo łatwe do zastosowania: wystarczy rozprowadzić balsam na obszarze dotkniętym chorobą i pozostawić na około 20 minut. Następnie należy go całkowicie usunąć ciepłą wodą i bardzo dobrze osuszyć miejsce.
- Należy wziąć pod uwagę wszystkie rośliny o właściwościach leczniczych, takie jak skrzyp, dzika róża, oczar wirginijski, rumianek, dzika róża i jeżyna. Dodatkowo pełnią one również funkcję regenerującą skórę, co zwielokrotnia ich dobroczynną moc. Można je stosować pojedynczo lub w kombinacji.
- Aloes jest dobrze znany ze swoich dobroczynnych właściwości dla skóry, ponieważ jest doskonałym środkiem nawilżającym i naprawiającym skórę. Drzewo herbaciane stosowane dwa razy dziennie na uszkodzoną skórę przez tydzień może zaoferować duże postępy w leczeniu grzybów.
- Świetnym środkiem zdolnym do leczenia grzybicy jest sól morska, ponieważ jest ona nie tylko używana jako środek złuszczający martwe komórki, ale jest również zdolna do zwalczania tej choroby skóry. Najlepiej stosować go rozcieńczonego w wodzie.
- Jedną z głównych cech jogurtu naturalnego jest to, że posiada on korzystne bakterie w leczeniu przeciwko różnym rodzajom patogenów skóry. Aby zabić grzyby, należy stosować go jako maseczkę, nakładając na niego niewielki masaż i pozostawiając na pół godziny. Ważne jest, aby usunąć go letnią wodą i dokładnie osuszyć miejsce.
- Olejek z oregano posiada właściwości antybiotyczne i przeciwgrzybicze, pomagając ograniczyć występowanie grzybów, dzięki czemu skóra szybciej się goi.