Jak ukoić wrażliwą i reaktywną skórę? - 1 2025

Jak ukoić wrażliwą i reaktywną skórę?

Zmiany temperatury i niektóre kosmetyki zawierające drażniące składniki aktywne, takie jak retinol, alfa-hydroksykwasy, alkohol czy perfumy mogą być przyczyną bólu głowy dla skóry wrażliwej i reaktywnej. W tym poście podpowiem Ci, jak uspokoić swoją skórę i czuć się z nią i w niej komfortowo.

Obecne warunki, wraz z pandemią, doprowadziły naszą skórę do granic wytrzymałości, powodując zaburzenia i problemy, które wcześniej trzymaliśmy na dystans. Tak więc stosowanie maseczek, dzięki którym zapobiegamy rozprzestrzenianiu się COVID-u, przyniosło nam skutki uboczne i zaczęliśmy dostrzegać więcej niedoskonałości skóry, alergii, trądziku itp. W tej sytuacji skóra wrażliwa zareagowała gorzej.

Czym jest skóra wrażliwa i reaktywna?

Skóra wrażliwa, reaktywna lub nietolerancyjna to skóra, która nadmiernie reaguje na pewne bodźce, które nie mają wpływu na inną skórę. Reakcja ta zwykle przybiera postać swędzenia, dyskomfortu, wysypki lub zaczerwienienia skóry.

Czym są te bodźce, które „atakują” naszą wrażliwą skórę?

Coś tak nieszkodliwego jak zmiany temperatury, wody, zimna lub ciepła może wywołać reakcję w skórze reaktywnej. Wraz z nimi, zanieczyszczenie środowiska jest kolejnym czynnikiem, który pogarsza stan naszej wrażliwej skóry (lub każdego rodzaju skóry). Musimy zatem podjąć działania, które zapobiegną wywoływaniu negatywnych reakcji przez te bodźce lub przynajmniej ukoją naszą skórę, gdy ta „zareaguje”.

Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej dotknięta jest skóra twarzy, ponieważ jest to obszar najbardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych. Problem ten może jednak dotyczyć także innych obszarów, takich jak okolice załamań. Skóra wrażliwa i reaktywna to zazwyczaj także skóra sucha, z niedoborem lipidów, choć wrażliwość może występować także w przypadku skóry tłustej.

Co możemy zrobić, aby ulżyć wrażliwej skórze?

Pierwszą radą byłoby spróbować „nie natknąć się” na któryś z tych bodźców, ale jak ich uniknąć? Z pewnością nie jest łatwo radzić sobie ze zmianami temperatury spowodowanymi warunkami atmosferycznymi, ale nasza skóra mniej ucierpi, jeśli zamiast ciepłej lub zimnej wody będziemy używać letniej.

Woda termalna wydobywana jest bezpośrednio ze źródła i ma właściwości kojące, odczulające i zmiękczające. Można go używać do usuwania makijażu, zwilżając nim najpierw płatek kosmetyczny, a następnie środek do oczyszczania skóry wrażliwej, pomoże również złagodzić oparzenia słoneczne, czyli zaczerwienienia spowodowane słońcem (choć zawsze lepiej się do nich nie zbliżać), może być używany do łagodzenia podrażnionej skóry, a nawet do chłodzenia, między innymi.

Nałóż cienką warstwę wody termalnej na skórę, pozostaw na kilka sekund, a następnie usuń jej nadmiar delikatnymi wklepaniami chusteczki higienicznej.

Jak oczyszczać skórę wrażliwą?

Przy oczyszczaniu skóry wrażliwej bardzo ważne jest stosowanie środków myjących, które nie są zbyt agresywne, takich jak syndety. W takim przypadku najlepiej unikać środków myjących, które mocno się pienią i używać produktów przeznaczonych do skóry wrażliwej i do skóry twarzy. Nawet nie myśl o używaniu mydła do rąk do mycia twarzy, bo Twoja skóra zareaguje!

Skóra wrażliwa doceni tłuste produkty oczyszczające oraz roztwory lub wody micelarne, które nie zawierają alkoholu i substancji drażniących oraz respektują pH skóry. Podczas osuszania skóry musimy uważać, aby nie być zbyt szorstkim. Zawsze osuszaj je używając miękkich tkanin.

Nawilżenie

Nawilżanie i ochrona przeciwsłoneczna to dwa kroki, których nie powinno zabraknąć w codziennej rutynie skóry wrażliwej. Ten typ skóry jest podatny na odwodnienie, dlatego musimy przeciwdziałać temu aspektowi stosując dwa razy dziennie (rano i wieczorem) specjalne kremy. Najczęściej stosowanymi składnikami aktywnymi są wyciąg z owsa ze względu na działanie przeciwświądowe, czyli łagodzące świąd, oraz wyciąg z rumianku, który ma działanie przeczyszczające.

Czy możemy złuszczać naszą wrażliwą skórę?

Nie zaleca się złuszczania skóry wrażliwej częściej niż dwa razy w miesiącu, ale raczej raz w miesiącu, a w tym celu należy unikać środków złuszczających typu scrub oraz peelingów chemicznych, takich jak te zawierające alfa-hydroksykwasy (AHA) i beta-hydroksykwasy. Najlepszym rozwiązaniem dla skóry wrażliwej będą złuszczające preparaty enzymatyczne.

Skóra wrażliwa również doceni maseczkę nawilżającą i łagodzącą — raz w tygodniu możemy sobie na nią pozwolić! Wyciąg z owsa będzie również jednym z naszych najlepszych sprzymierzeńców, aby ukoić naszą reaktywną skórę.