6 rzeczy, których nie wiesz o zmarszczkach - 1 2024

6 rzeczy, których nie wiesz o zmarszczkach

Czasu nie zatrzymasz, może jedynie sprawić, że obejdzie się on z tobą łaskawie. Dowiedz się co robić, by zmarszczki nie dodawały ci lat.

Skąd się biorą zmarszczki? To całkiem proste. Z wiekiem dochodzi do zmian w strukturze naszej skóry. Tworzące jej „rusztowanie”, tzw. włókna podporowe (kolagen i elastyna) stają się mniej sprężyste i słabną. A wtedy, w miejscach gdzie skóra często zarysowują się linie i pierwsze delikatne kreski często zarysowują się między 25. a 30. rokiem życia, po czterdziestce stają się coraz bardziej widoczne. Ale zależy to od naszego trybu życia i przyzwyczajeń. Warto wiedzieć, jak sobie radzić ze zmarszczkami, bo choć nie można ich usunąć, ich tworzenie się można znacznie opóźnić, dbając o skórę. A gdy już się pojawią, zmniejszyć ich widoczność.

1. Zamaskujesz je makijażem

Najpierw przygotuj skórę godzinę wcześniej, nałóż maskę nawilżającą w płacie, a tuż przed makijażem punktowo w zmarszczki – serum liftingujące. Gdy się wchłonie, na całą twarz i dodatkowo w zmarszczki zaaplikuj bazę wygładzającą. Malowanie rozpocznij od nałożenia na zmarszczki odrobiny (takiej ilości, by wtopiła się w skórę) korektora o ton jaśniejszego od podkładu i od dokładnego wklepania go palcami (by nie powstały załamania, jego nadmiar usuń patyczkiem kosmetycznym). Potem zaaplikuj podkład (płynny, bardzo lekki, do skóry suchej). Wklep go palcami, bo lepiej wtopi się w skórę. Nałóż na policzki róż w kremie w kolorze brzoskwiniowym lub morelowym. Przypudruj twarz pudrem o bardzo miałkiej konsystencji, by nie osadzał się w zmarszczkach.

2. Antyoksydanty opóźnią ich powstanie

Neutralizują się wolne rodniki tlenowe, które powstają w naszym organizmie pod wpływem różnych czynników (m.in. palenia papierosów, silnego lub przewlekłego stresu, wdychania spalin, intensywnego opalania). Są to niesparowane atomy tlenu, które w poszukiwaniu brakującego elektronu atakują inne atomy i niszczą ich strukturę. W ten sposób zniszczeniu ulegają m.in. wókna kolagenu i elastyny, skóra szybciej się starzeje, tworzą się zmarszczki. Przed tym procesem możesz się bronić, używając kosmetyków z antyoksydantami (przeciw-utleniaczami). Do najsilniejszych należą polifenole i flawonoidy (zawarte w różnych owocach, zielonej herbacie), witaminy C i E. Antyoksydantów nie powinno zabraknąć też w naszej codziennej diecie.

3. Twoja pozycja w czasie snu bywa ich przyczyną

Zmarszczki zawsze zdradzą, na którym boku śpisz. Gdy długo leżysz z twarzą wtuloną w poduszkę, na skórze powstają zagniecenia, Młoda skóra szybko sobie z nimi radzi i rano linie znikają. Jednak z wiekiem skóra traci elastyczność, wtedy nocne zmiany się utrwalają i powstają zmarszczki. Najlepsze rozwiązanie to spanie na plecach. Często jednak trudno całą noc wytrwać w tej pozycji. Może też pomóc specjalna wyprofilowana poduszka, której zadaniem jest podparcie kręgosłupa, ale jej wypełnienie dopasowuje się do kształtu twarzy i nie powoduje zagnieceń.

4. Po menopauzie ich przybywa

To czas, kiedy w organizmie kobiety drastycznie spada poziom hormonów płciowych, w tym estrogenów, które mają ogromny wpływ na wygląd skóry. Gdy jest ich mniej, zmniejsza się produkcja włókien podporowych skóry – kolagenu i elastyczny – oraz odpowiedzialnego za nawilżenie kwasu hialuronowego. W efekcie naskórek staje się cieńszy, a skóra bardziej wiotka. Zadbaj, by skóra była odżywiona i nawilżona a zmarszczki się spłycą. Warto sięgnąć po specjalistyczne kremy ze skutecznymi składnikami przeciwzmarszczkowymi, takimi jak retinol, koenzym Q10, peptydy, które wzmacniają włókna podporowe i wspomagają regenerację naskórka oraz kwas hialuronowy, który wiąże wodę w skórze.

5. Demakijaż pomoże zwolnić proces ich powstawania

Jedynie czysta skóra może się regenerować. Dlatego staranny demakijaż jest tak ważny. Pozostawione na skórze zanieczyszczenia i resztki makijażu sprzyjają powstawaniu wolnych rodników i tworzenie się zmarszczek. Od zanieczyszczeń warto uwolnić skórę do razu po powrocie do domu. Zacznij od oczu, zmyj makijaż płynem do demakijażu oczu lub micelarnym. Skórę możesz oczyścić mleczkiem lub płynem micelarnym, albo umyć wodą z żelem do mycia twarzy dobranym do typu cery, stosując np. specjalną rękawicę lub szczoteczkę soniczną. Na koniec przetrzyj twarz tonikiem.

6. Słońce przyspiesza ich pojawienie się

Intensywne opalanie sprawia, że zmarszczki utworzą się szybciej. Dlaczego? Ponieważ promienie słoneczne przenikają głęboko do skóry właściwej i niszczą włókna kolagenu i elastyny. Lepiej więc ograniczyć opalanie, zacząć chronić się przed słońcem już w młodym wieku, stosując kremy z filtrem (koniecznie też UVA). I to nie tylko na słonecznej plaży, ale wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze słońcem, bo promienie UVA docierają do nas nawet przez szyby. Przed zmarszczkami (tzw. kurzymi łapkami) skuteczną ochronę stanowią też okulary przeciwsłoneczne z filtrem.